
MA in
MA i engelsk - Poesi Queen's University Belfast - Faculty of Arts, Humanities and Social Sciences

Introduktion
Med udgangspunkt i vores mangeårige ry for at producere fremtrædende kritikere og digtere, gør dette programs kreativ-kritiske skæringspunkter det velegnet til en ny generation af digtere og kritikere. Studerende vil slutte sig til et akademisk miljø med verdensførende ekspertise inden for kritisk påskønnelse, skrivning og forståelse af moderne poesi.
Som studerende på MA i Poesi: Kreativitet og kritik kan du vælge at følge enten en kritisk eller en kreativ Pathway eller en kombination af de to. Studerende, der følger en kritisk Pathway , slutter sig til et akademisk miljø med et mangeårigt ry for kritisk påskønnelse, modtagelse og forståelse af moderne poesi. Digtere, der kommer for at udvikle deres egen kreative skrivning, har den unikke mulighed for at arbejde med nogle af Irlands mest berømte digtere.
Studenterfaring
Du vil blive en del af et akademisk miljø med et mangeårigt ry for at skrive og kritisk værdsætte poesi fra Irland, Storbritannien og USA, og du vil også drage fordel af de litterære aktiviteter og ressourcer i Seamus Heaney Centre at Queen's - den første center of excellence for poesi i Irland. Digtere og poesikritikere på skolen omfatter Leontia Flynn, Fran Brearton, Edna Longley, Gail McConnell, Stephen Sexton og Nick Laird, sammen med årlige besøgende internationale poesistipendiater.